Kwestia rozmowy z dziewczyną lub chłopakiem, zwłaszcza na pierwszej randce, intryguje wielu z nas. I słusznie, bo grząski grunt randkowania potrafi pogrążyć każdego. Rozmowa, aby była wstępem do dobrego rozwinięcia znajomości, nie może zrażać do nas rozmówcy. Wydawać by się mogło, że jest to mocny banał, jednak sprawy mają się nieco inaczej. Otóż każdy i każda z nas ma swoje tematy tabu wynikające z doświadczeń życiowych, przekonań wyniesionych z domu rodzinnego lub innego kręgu opiniotwórczych osób. Istnieje jednak katalog tematów niemalże zakazanych, zwłaszcza w początkowej fazie znajomości. Na pewno jego elementami są kulturowe tematy tabu takie jak: religia, poglądy polityczne, trudne problemy rodzinne, słowem: wszystko to, co może być źródłem konfliktu i stereotypowego potraktowania rozmówcy, a w konsekwencji przedwczesnym końcem znajomości. Należy więc na nie uważać, bo złe pierwsze wrażenie naprawdę potrafi spalić grunt na drodze do drugiego człowieka. Z tematami na trudne, emocjonalne dyskusje, trzeba będzie poczekać aż do dojrzałej fazy znajomości, a może nawet związku.
O czym rozmawiać z dziewczyną lub chłopakiem? Zacznij od zasady bycia obecnym tu i teraz!
Psychologowie i psychoterapeuci podpowiadają nam, że dobrym początkiem znajomości lub szansą rozwinięcia związku jest zasada bycia obecnym tu i teraz. Z takiej formuły obecności wynika wiele udanych związków. Jak to działa? Zasada obecności tu i teraz, to punkt wyjścia od teraźniejszości do przyszłości w budowaniu relacji. Udana rozmowa powinna zatem odbyć się z obecnego punktu wyjścia naszego, wspólnego doświadczenia bycia z drugą osobą. Przykładowo, jeśli wybraliśmy spotkanie na kawie, zapytajmy dziewczynę lub chłopaka, jaką kawę lubią najbardziej. Niezależnie od tego czy będzie to zresztą kawa, czy pizza, pomysł na rozpoczęcie rozmowy od pytania o gusta kulinarne to uniwersalna recepta na sukces w relacji, wszak nie ma tu złych odpowiedzi, a pytający będzie postrzegany jako osoba autentycznie zainteresowana drugą osobą. A przecież właśnie o to chodzi w dobrych relacjach.
→ Sprawdź nasze zestawienie stron oferujących poważne spotkania – randki.
Drugi, uniwersalny pomysł na temat rozmowy, czyli pytanie jaki miałaś/miałeś dzień?
Tak postawione pytanie sprawia, że nasz rozmówca otwiera się na nas, jak w przypadku rozmowy z dobrym przyjacielem, czyli zyskujemy w znajomości cenne punkty. Niezależnie od tego, czy dzień był dobry, czy zły i czy ktoś chce o tym do nas szczegółowo opowiadać, czy też zadowoli się zdawkowym i krótkim wytrychem komunikacyjnym, jak „było w porządku”, psychologia społeczna uczy, że pytania tego rodzaju postrzegane są bardzo pozytywnie, a więc otwierają nam wrota do relacji.
Temat na wieczór z lampką wina, który sprawdza się zawsze, czyli opowiedz mi najśmieszniejszą historię Twojego dzieciństwa!
Rozmowa o dzieciństwie nie należy do łatwych, bo nosi w sobie ryzyko trafienia na czyjąś traumę. Jest jednak od tego jeden wyjątek, gwarantujący sukces relacyjny. Warto zapytać o najbardziej zabawną historię z dzieciństwa. Nawet jeśli bowiem to dzieciństwo było bardzo trudne, taka historia na pewno się znajdzie, a wspólny śmiech nad nią przy lampce wina, to już potężny krok do przodu w każdej znajomości, niezależnie od tego, czy mowa tu o przyjaźni, czy o miłości.
Ulubione zwierzaki
Jeszcze jedna podpowiedź ciekawej, bezpiecznej personalnie rozmowy, to postawienie pytania o ulubione zwierzę. Pomijając fakt, że to także doskonały, zawoalowany sposób na badanie osobowości partnerki czy partnera rozmowy, jeśli trafimy na dobre wspomnienia posiadania ulubionego pieska lub kotka, a może kolorowej papużki, jak sugerują badacze ludzkich emocji, wygraliśmy kartę wstępu do sympatii dziewczyny lub chłopaka.
Wymarzone wakacje
Kolejny, sprawdzony pomysł na ciekawą i rozwojową konwersację jest rzuceniem jako temat do rozmowy zagadnienia wymarzonych wakacji. Zaletą podjęcia tego tematu jest nie tylko możliwość zorientowania się, jakie doświadczenia relacyjne posiada lub nie osoba, z którą sympatycznie konwersujemy, ale i delikatny sprawdzian tego, o czym on lub ona marzy. Warto przyjrzeć się takiej bazie danych, aby bez ryzyka wścibstwa poznać kawałek historii życia naszego rozmówcy. Jeśli pojawi się w niej ważny partner lub partnerka, uzyskamy dodatkowo cenną informację, jakie przekonania o związkach tkwią w świadomości interlokutora. Jeszcze przyjemniej będzie, jeśli okaże się, że temat wymarzonych wakacji pozostaje dopiero otwarty i prawdziwa miłość jest miłym, marzycielskim projektem do realizacji.
→ Nie masz pomysłu gdzie zabrać dziewczynę na randkę? Przeczytaj nasz poradnik: Najlepsze pomysły na udaną randkę. TOP 5 pomysłów na pierwszą randkę!
Kto wie, może w dobrze rozegranym konwersacyjnie momencie znajomości wymarzone wakacje uda się wspólnie zrealizować, a osoba o nie zagadnięta z nostalgią będzie kiedyś wspominać tak postawiony temat do dyskusji. Warto bowiem sobie uświadomić, że w rozmowach bliskich sobie osób nie ma pisanych, sztywnych reguł i cały czas trzeba empatycznie sprawdzać, czy wchodząc na dany grunt, zyskujemy aprobatę, czy – przeciwnie – ten grunt zaczyna się nam palić pod nogami. Empatia jest zasadą podstawową dla każdej relacji, i tej zawodowej, i – tym bardziej – tej prywatnej, obliczonej na budowanie wspólnej intymności.