Pierwsze spotkanie z rodzicami ukochanej bywa stresujące. To moment, w którym oboje czujecie się siebie pewni, więc zamierzacie powoli poznawać swoje rodziny. Choć to ze swoją partnerką żyjesz, to dobrze wiesz, że przychylność teściów jest ważna. To istotne szczególnie wtedy, gdy Twoja dziewczyna ma bardzo dobre relacje ze swoimi rodzicami. Sprawdźmy zatem, co zabrać ze sobą na pierwsze spotkanie z teściami, czego unikać i w jaki sposób się zaprezentować.

Co zabrać ze sobą?

Niezależnie od tego, czy Twoi teściowe mają 45 czy 65 lat, zawsze będą zwracać uwagę na szczegóły. To od nich zależy, jakie zrobisz pierwsze wrażenie. Warto więc postawić na sprawdzone rozwiązania, ponieważ to ich będą przede wszystkim oczekiwać. Myśląc o mamie ukochanej powinieneś kupić bukiet kwiatów. To najbardziej klasyczna, ale jednocześnie elegancka i miła opcja, która zawsze jest w modzie. Nie kupuj jednak czerwonych róż, bo one są zarezerwowane tylko dla swojej miłości! Wybierz coś delikatniejszego lub zrezygnuj z róż i kup tulipany, margaretki czy bukiet mieszany. Możesz poprosić o radę florystkę, a ona już będzie wiedziała, co zrobić.

Dla ojca dziewczyny najlepiej wybrać wino. Poleca się głównie wina wytrawne i półwytrawne, które świetnie będą nadawać się do posiłku. Skoro jesteście umówieni na poznanie jej rodziców, to prawdopodobnie zostaliście zaproszeni na obiad czy kolację. Dobry alkohol do posiłku będzie odpowiednim gestem. Możesz również pomyśleć o whiskey, ale zrezygnuj z wódki, która może kojarzyć się z czymś prostym i mało wyszukanym.

Czego nie kupować na spotkanie z rodzicami dziewczyny?

Tak, jak oczekujemy pewnych drobiazgów, tak też stawiamy określone granice. Nie chcemy dostawać podarunków, które mogłyby wprawić nas w zakłopotanie. Jeśli nie wiemy, jak się zachować, możemy poczuć się zobowiązani do rewanżu. Pamiętaj jednak, że wybierając się na spotkanie z rodzicami dziewczyny nie szukasz prezentu po to, by sprawić komuś przyjemność. Wybierasz drobiazgi, które mają być synonimem Twojej kultury osobistej, zaangażowania w relację oraz szacunku wobec teściów. Drogie i wyszukane prezenty sprawią, że może się zrobić niezręcznie.

Zdecydowanie zrezygnuj z biżuterii czy perfum, które mógłbyś podarować mamie swojej wybranki. Nawet jeśli wiesz, że teściowa uwielbia bransoletki, nie kupuj kolejnej! Zbyt drogi prezent może wywołać niezręczną atmosferę. Możesz zostać uznany za osobę, która chce „wkupić” się w łaski rodziców ukochanej. Niektórzy mogą również uznać taką osobę za wyniosłą, próbującą pokazać, że ma pieniądze. Nie tędy droga. Podobna sytuacja dotyczy taty. Nie wybieraj whiskey za kilkaset złotych, bo i to może wywołać niesmak.

Zabierz ze sobą… wiedzę!

To rzecz, o której zapomina wielu mężczyzn. Pamiętajmy jednak, że kobiety lubią, gdy się ich słucha i poświęca się im uwagę. Zamiast drogich i wyszukanych prezentów skup się na detalach. Zapamiętaj, czy Twoja ukochana ma rodzeństwo, jak ma na imię jej babcia, czy w domu rodzinnym są zwierzęta, gdzie jeździła kiedyś z rodzicami na wakacje czy jakie mają tradycje świąteczne. To kwestie dotyczące spraw rodzinnych, prywatnych, o których często nie rozmawiamy z byle kim. Pokazując, że je znasz i interesujesz się nimi dajesz jasny sygnał, że traktujesz swoją partnerkę poważnie. Jeśli nie miałbyś wobec niej uczciwych planów, to nie zwracałbyś na to uwagi.

Możesz również zastanowić się, o czym chciałbyś porozmawiać z teściami. W końcu spotkanie powinno mieć charakter dwustronny: oni poznają Ciebie, a Ty ich. Nie jesteś dzieciakiem, którego można traktować z góry. Jako dorosły mężczyzna związałeś się z ich córką, być może założycie rodzinę, więc to oczywiste, że i Ty chciałbyś lepiej poznać jej bliskich. To ważne, byś pamiętał o tym, że spotkanie nie może być przesłuchaniem i próbą wprawienia kogoś w zakłopotanie czy zdenerwowanie. Jeśli wiesz, że Twoi teściowie mogą mieć do tego tendencję, zastanów się, jak temu zapobiec. Wymyśl tematy, dzięki którym „odbijesz piłeczkę” i pozwolisz im mówić. Coś, co ich interesuje. Będą chcieli wykazać się wiedzą oraz doświadczeniem.

Zapunktuj od razu

Jeśli Twoja dziewczyna dużo opowiadała Ci o rodzicach i wiesz, że znasz ich hobby, to możesz pomyśleć o tanim, ale spersonalizowanym upominku. To sprawi, że prawdopodobnie od razu zapunktujesz w ich oczach! Twój teść lubi słuchać konkretnego zespołu? Kup mu jego płytę! A może jest zapalonym karciarzem i nie wyobraża sobie tygodnia bez partyjki brydża? Kup drewniane pudełko z nową talią kart. To niewiele, a jednak sprawi, że od razu poczują, iż ich znasz i powoli stajesz się częścią ich rodziny.

Twoja teściowa lubi czytać książki? Wybierz jakąś dobrą powieść! Jednak upewnij się wcześniej, jakie gatunki czyta. Nie kupuj thrillerów kobiecie, która woli romanse i powieści obyczajowej, gdy kocha horrory. A może zbiera jakieś figurki? Nietrudno znaleźć stosunkowo tanią, ale ładną ozdobę, która przypadnie jej do gustu. Pamiętaj jednak, że przy wręczaniu tych prezentów musisz powiedzieć, że znasz ich pasje i właśnie dlatego wybrałeś takie podarunki! Od razu stworzysz cieplejszą atmosferę i pokażesz, że troszczysz się o rodzinę ukochanej.

Zabierz odpowiedni strój

To jedna z rzeczy, na które często przymykamy oko. Niestety to błąd, ponieważ w bardziej formalnych sytuacjach może to być źle odczytane. Nawet jeśli panuje upał, a Wy jesteście zaproszeni na grilla, nie ubieraj pierwszych lepszych spodenek do kolan. Wybierz coś zwiewnego, ale uznanego za bardziej eleganckie. Świetnie sprawdzą się tutaj spodnie lniane czy jakiekolwiek inne, wykonane z przewiewnego materiału. Nie musisz wybierać koszuli i krawatu (na grillu będziesz wyglądał po prostu śmiesznie i szybko się spocisz), ale wybierz koszulkę polo. Zawsze stawiaj na mniej kolorów oraz bardziej stonowany styl.

W chłodniejsze wieczory może postawić na długie spodnie i sweter. Świetnie sprawdzą się też golfy. Minimalizm kojarzy się z elegancją. Szary czy brązowy sweter, czarne spodnie i już wyglądasz poważnie. Niby niewiele, a robi znaczącą różnicę. Będziesz wyglądał o wiele lepiej, niż w jeansach oraz kolorowej podkoszulce czy bluzie z kapturem.